459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Minerál sodík, Na

Úloha sodíku v našem těle

Všichni dobře víme, že voda v našem těle obsahuje celou řadu minerálů. Sodík společně s draslíkem mají za úkol udržovat rovnováhu vody v buňkách a okolo buněk, dále se podílejí na udržování acidobazické rovnováhy (překyselení), přenosu nervových signálů a činnosti svalů a srdce.

Přesolování, nadbytek sodíku, hypernatremie

Příčiny

S nadbytkem sodíku, respektive přesolováním, se v moderní společnosti setkáme hojně. Na jedné straně stojíme o chutný pokrm, na druhé straně je sůl skryta v potravinách, aniž by přinesla kýžený efekt slanosti na jazyku.

Za doslova přesolené můžeme označit uzeniny, konzervované, trvanlivé potraviny, konzervované omáčky, kečupy, hořčice.

Další možnou příčinou mohou být:

  • léky
    • kortikoidy (ovlivňují imunitu, kůži, dýchací cesty, hospodaření s živinami, minerály, ovlivnění cév, ledvin, zažívací soustavy, nálady)

Příznaky

Vysoký krevní tlak, otoky, např. otoky končetin, zadržování vody, zvýšení hmotnosti, nedostatek draslíku, poruchy ledvin a jater, až infarkt myokardu a angina pectoris.

Komplikace

Nedostatek sodíku, hyponatremie

Příčiny

Nedostatek sodíku patří mezi vzácné stavy, může k němu dojít při silném pocení, např. nadměrném slunění, práci v horku (oceláři, skláři,…).

Další možností je vliv léků:

  • antiepileptikum Karbamazepin
  • diuretika snižují množství vody v těle, ale tělo může na tento fakt reagovat uvolněním antidiuretického hormonu, který však nešetří hladinu sodíku

Příznaky

Dehydratace (příjem tekutin), trávicí potíže, bolest břicha, ztráta hmotnosti, poškození nervů, bolest hlavy, nízký krevní tlak, bušení srdce, deprese.

Komplikace

Zdroje sodíku, Na

Sůl (chemicky NaCl) je hlavním, bohužel v nadbytku užívaným zdrojem.

Potraviny

Byliny a houby

Sdílení