459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Minerál zinek, Zn

Úloha zinku v našem těle

Zinek má svou přítomností v enzymech antioxidační účinky, zlepšuje imunitní systém, pomáhá vstřebávat vit. A, vit. B2, pomáhá zabudovávat železo do červených krvinek, důležitý pro tvorbu inzulinu ve slinivce břišní a dělení buněk (syntéza DNA a tvorba bílkovin buňky), zinek je též důležitý pro činnost vaječníků a varlat.

Nadbytek zinku

Příčiny

  • nepřiměřený jednorázový či dlouhodobý příjem zinku ve formě doplňků stravy

Příznaky

Užíváním se může objevit bolest břicha, potíže s trávením, průjemzvracení.

Nedostatek zinku

Příčiny

Příznaky

Únava, popraskaná suchá kůže, špatné hojení ran, vyrážka, svědění kůže, akné, lámání, třepení nehtů, padání vlasů, nechutenství, snížená imunita, zhoršení zraku, šeroslepost, poruchy paměti, mužská i ženská neplodnost, zvýšený cholesterol.
Vyšší riziko zvětšení prostaty, aterosklerózy, cukrovky.
U dětí se může objevit porucha růstu a zpomalený vývoj pohlavních orgánů.

Zdroje zinku

Na zinek jsou bohaté celozrnné obiloviny, naopak bílá pšeničná mouka či bílá rýže obsahují minerálu mnohem méně. Další zdroje jsou luštěniny, vaječný žloutek, tvrdé sýry, maso, ryby, játra, semena a ořechy.

Vstřebávání zinku lze zlepšit společnou konzumací s vit. A, vit. E, vit. B6.

Jak je uvedeno ve výčtu zdrojů zinku, můžeme jej nalézt v řadě základních potravin a neměli bychom se tedy setkat s jeho nedostatkem. Bohužel u zinku je zmiňováno jeho navázání na další části potravy:

Zhoršené vstřebávání způsobují potraviny obsahující fytovou kyselinu (obiloviny, luštěniny, pečivo, které neprošlo plnohodnotným zráním těsta), šťavelany, neboli oxaláty (čokoláda, špenát, reveň, čaj, kakao, fazole, červená řepa) a nadbytek vlákniny (váže v sobě zinek). Přemíra doplňků stravy, s obsahem vápníku, železa, mědi, kyseliny listové (vhodné užívat v jiný čas než zinek).

Z toho plyne: Konzumovat celozrnné obiloviny, v případě zinku je ideální kváskový chléb.

Potraviny

Byliny a houby

Může pomoci u těchto nemocí

Celulitida, pásový opar, lupénka, psoriáza.

Sdílení