459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Koenzym Q10

Úloha koenzymu Q10 v našem těle

Molekula koenzymu Q10 je součástí enzymů, které přeměňují živiny z potravy za účasti kyslíku na energii, oxid uhličitý (CO2) a vodu. Můžeme jej zařadit mezi antioxidanty.

Uvedená tvorba energie probíhá ve všech buňkách (konkrétně v mitochondriích), takže každá buňka Koenzym Q10 potřebuje.

Koenzym Q10 si naše tělo vyrábí samo, nicméně nemalou část máme přijímat stravou.

Nadbytek koenzymu Q10

Riziko z předávkování nebylo prokázáno.

Nedostatek koenzymu Q10

Příčiny nedostatku koenzymu Q10

Nejsou známy. Patrně jde o soubor vlivů: Stoupající věk, dlouhodobé až psychické vypětí, nedostatek pohybu, opomíjená životospráva.

Moderní medicína zmiňuje sníženou tvorbu koenzymu Q10 při dlouhodobém užívání léků. Například hypolipidemika, na snížení cholesterolu, beta sympatolytika na vysoký krevní tlak a nemoci srdce.

Příznaky nedostatku koenzymu Q10

Příznaky jsou nespecifické, připomínají příznaky stárnutí organizmu.
Jde o únavu, snížení výkonnosti (psychické i fyzické).

Zdroje koenzymu Q10

Řekli jsme si že koenzym Q10 je každé naší buňce. Stejně tak je přítomen v různých formách ve všech buňkách rostlin i živočichů.
Takže bychom neměli mít problém s jeho nedostatkem.

Bohužel jde o choulostivou látku, která je zničena vlivem průmyslových hnojiv, umělým dozráváním (ovoce a zeleniny), sterilizací, konzervací potravin, dlouhým skladování, ale i dlouhou, či intenzivní tepelnou úpravou.

Nalezneme jej v těchto potravinách:
Celozrnné obiloviny (bílá mouka jej obsahuje mnohem méně), za studena lisované oleje, luštěniny, ořechy, semena, čerstvá zelená zelenina, vejce, maso, ryby.

Závěr je tedy jasný: Zařadit do stravy celozrnné výrobky, dochucovat po uvaření pokrm kvalitním olejem, konzumovat syrovou sezónní listovou zeleninu ke každému pokrmu.

Sdílení