459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Nenasycené esenciální mastné kyseliny

Popis polynenasycených mastných kyselin

Lipidy, tuky a oleje můžeme rozdělit podle typu mastné kyseliny na nasycené, mononenasycené a polynenasycené.

Nasycené i mononenasycené mastné kyseliny si dokáže tělo vyrobit samo, pokud má dostatek základních živin.

Odlišná je situace v případě polynenasycených mastných kyselin, které je třeba přijímat stravou, a jsou choulostivější na tepelné úpravy. Měli bychom je tedy vyhledávat především v olejích za studena lisovaných, podávat je až na hotové pokrmy (pokapat) a je třeba je skladovat ve tmě, některé i chladu.

Nenasycené esenciální mastné kyseliny chrání před znehodnocením světlem či teplem antioxidační vitaminy (vit. A, karotenoidy, vit. C, vit. E).

Zdroje polynenasycených mastných kyselin

Na n-3 mastné kyseliny je bohatý rybí olej (především mořských ryb) a lněná semena a jejich olej. Z jejích omezených zdrojů plyne, že právě n-3 kyselin máme patrně ve stravě nedostatek.
Na n-6 mastné kyseliny jsou bohatá rostlinná semena a jejich oleje (řepkový, slunečnicový, olivový, sójový, dýňový, sezamový, klíčkový, světlicový...).

Potraviny

Byliny a houby

Může pomoci u těchto nemocí

Jsou velice důležité pro fungující nervový systém (mozková mrtvice, poruchy nervů, stařecká demence, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza), kůži (lupénka, psoriáza). Jejich působením je můžeme zařadit mezi hypolipidemika (na vysoký cholesterol), kognitiva a nootropika, hepatoprotektiva.

Sdílení