459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Vitamin B2, riboflavin

Úloha vitaminu B2 v našem těle

Patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě, tělo je buď využije, nebo rozpuštěné ve vodě vyloučí močí (žlutooranžová moč). Z toho plyne, že nehrozí jejich předávkování z potravy, ale naopak je třeba jejich každodenní příjem ve stravě.

Riboflavin pomáhá rozkládat živiny (cukrů, tuků, proteinů) za vniku energie v našich buňkách (součást FAD a FMN koenzymů). Vitamin B2 se lépe vstřebává za přítomnosti zinku.
Dále aktivuje (z neaktivních forem tvoří aktivní) vitamin B3, B6, kyselinu listovou.

Nedostatek vitaminu B2

Z uvedeného plyne, že riboflavin má vliv na každou buňku našeho těla, jeho nedostatek se projeví především u buněk, které se rychle obnovují (krvetvorba, sliznice, kůže). Jeho nedostatek není příliš častý, protože je přítomen v celém spektru potravin.

Příčiny nedostatku vitaminu B2

Příznaky nedostatku vitaminu B2

Popraskaná suchá kůže, pálení kůže a sliznic, suché, rozpraskané rty, pusa, vyrážky, ekzémy, padání vlasů, bolestivé ústní koutky, lupy, lámání, třepení nehtů, únava, zánět spojivek, trávicí potíže, nespavost, závratě.

Zdroje vitaminu B2

Na vitamin B2 jsou bohaté celozrnné obiloviny, naopak bílá pšeničná mouka či bílá rýže obsahují vitaminu mnohem méně. Další zdroje jsou luštěniny, vaječný žloutek, pivovarské kvasnice, droždí, mléko, tvrdé sýry, jogurty, listová zelenina, maso, ryby.

Riboflavin se minimálně rozkládá tepelnou úpravou pokrmů, ale je rozkládán slunečním světlem.

Potraviny

Byliny a houby

Sdílení